Tratinčice

DJEČJI ZBOR «TRATINČICE»

Dječji zbor «TRATINČICE» započeo je s radom1999.g. kao zbor mlađeg uzrasta osnovne glazbene škole«Aleksandra Jug-Matić» u Rijeci.  Osnivač i umjetnički voditelj je  prof. Aleksandra Matić. U radu s Tratinčicama bile su angažirane iskusne glazbene pedagoginje: Barbara Ćućić, Natalija Banov, Magdalena Tomić, Anita Stupac,  Doris Babić i Suzana (Matušan) Štefanić. Voditeljica zbora je od 2013. godine  Ana Matušan.   Aleksandra Matić ostala je savjetnik za sve zborove koji djeluju u školi.

Zbor okuplja četrdesetak djece od I. do IV. razreda osnovne glazbene škole, te riječkih i prigradskih osnovnih škola.

Do sada su Tratinčice objavile 5 nosača zvuka:

2001.g.  «Tratinčice»

2004. g. «Tratinčice i . . .».

2007. g. “Pjesme za djecu” Josipa Kaplana uz koji je izdana i notna knjižica

2008. g. “Karnevalske pjesme” - nosač zvuka izdan povodom 25 godina održavanja Riječkog karnevala u suradnji s Turističkom zajednicom grada Rijeke.

2010. g. „Pjesmom obgrlimo svijet“

Osim autorskih pjesama namijenjenih izvođenju na festivalima dječje popularne glazbe, zbor njeguje i program klasične glazbe a capella ili uz instrumentalnu pratnju. Poseban naglasak u radu sa zborom je na razvoju vokalne tehnike i  interpretacije u jednoglasnom pjevanju te postepeno uvođenje u dvoglasje.

Tratinčice prate sva važnija kulturna događanja u Gradu, priređuju samostalne koncerte, nastupaju na Susretu zborova „Mali kanat“ u Pazinu kontinuirano od 2004. godine, na Glazbenim susretima učenika Primorsko-goranske županije «Glazbene dječje čarolije», božićnim i novogodišnjim koncertima, manifestacijama u organizaciji Grada i humanitarnim koncertima.

2005., 2006., 2012. i 2013. godine “Tratinčice” su zajedno s Opernim zborom HNK Ivana pl. Zajca, u okviru manifestacije Riječke ljetne noći sudjelovale u izvedbi kantate «Carmina Burana» Carla Orffa.

Također, u listopadu 2013. godine sudjelovale su na snimanju art filma kanadske umjetnice Althee Thauberger "PREUZMIMO BENČIĆ"

Na 49., 52. i 54. glazbenim svečanostima hrvatske mladeži u Varaždinu  - natjecanju zborova (2006., 2009., 2011.i 2013. godine) osvojile su u svojoj kategoriji Zlatnu plaketu.

Zbor sudjeluje i na dječjim festivalima popularne dječje glazbe kao što su Kvarnerić u Rijeci, Hrvatski dječji festival u Zagrebu, “Kukuriček” u Đurđevcu,  na kojima osvaja značajne nagrade publike i stručnog žirija. Surađuje s poznatim glazbenicima svoga kraja, te s dječjim zborovima iz cijele Hrvatske.

Uz navedeno, «Tratinčice» su snimile i 4 video-spota. Također su i izvođači  skladbi na nosačima zvuka uz Glazbenu slikovnicu «Od proljeća do proljeća» Natalije Banov, Ljubice Kolarić Dumić i Voje  Radoičića te uz Čakavsku pjesmaricu «Pul mora» Natalije Banov i Ivanke Glogović Klarić.

"Male tratinčice"       "Torretta"

« Travanj 2024 »