Torretta

DJEČJI ZBOR “TORRETTA”

Dječji zbor “Torretta“ broji dvadesetak djece uzrasta od 11 do 16 godina, a nastao je od dječjeg zbora „Tratinčice“ koji je do sada pokazao zavidne rezultate, kako u gradu Rijeci, tako i šire. Logički slijed bio je nastavak rada s djecom starijeg uzrasta na višeglasnom pjevanju a capella ili uz instrumentalnu pratnju te daljnji razvoj vokalne tehnike i interpretacije. U zboru su djeca koja pohađaju OGŠ “A. Jug-Matić” kao i djeca iz ostalih riječkih i prigradskih  škola. Do šk. god. 2010./2011. mentor voditeljima zbora bila je za klasičnu glazbu Aleksandra Matić,  a nadalje ga samostalno vodi Suzana Matušan. Aleksandra Matić ostala je savjetnik za sve zborove koji djeluju pri školi.

Program rada zbora čine duhovne, umjetničke, svjetovne, zavičajne i popularne skladbe.

Zbor je do sada nastupao na humanitarnim koncertima, obilježavanjima raznih obljetnica, na Glazbenim susretima učenika Primorsko-goranske županije, na susretima pjevačkih zborova “Mali kanat” u Pazinu, na HDF-u u Zagrebu, na festivalima popularne i duhovne glazbe i za potrebe Grada Rijeke.

Na Svjetskim zborskim olimpijskim igrama u Grazu (World Choir Games 2008) “Torretta” je osvojila pod vodstvom Aleksandre Matić Srebrnu diplomu.

U organizaciji Hrvatske  matice iseljenika-podružnica Rijeka u 2008. zbor je pod vodstvom Suzane Matušan održao dva Božićna koncerta u Udinama u Italiji, a u svibnju 2009. povodom dana svetog Leopolda Mandića u Padovi predstavio se koncertom pod nazivom „Pjesmom kroz Hrvatsku".

Na Županijskom natjecanju zbor je osvojio I. nagradu.

Na Državnom natjecanju - 53. Glazbenim svečanostima u Varaždinu 2010. godine zbor je osvojio srebrnu plaketu (II. nagradu) pod vodstvom Darka Đekića.

Vokalna skupina nastupala je na humanitarnim koncertima,  klapskim susretima, Božićnim koncertima u Hrvatskoj i inozemstvu.

Od  šk. god. 2011./2012. voditeljca VS "Torretta" je prof. Suzana Matušan.

Na inicijativu Ustanove "Ivan Matetić Ronjgov"- Ronjgi, VS "Torretta" započela je sa projektom uvježbavanja pjesama iz Primorsko čakavske pjevanke Ivana Matetića Ronjgova, a u svrhu snimanja CD-a kao priloga navedenoj pjevanci.

« Studeni 2019 »