Male tratinčice

DJEČJI ZBOR “MALE TRATINČICE”

Budući da se sa sustavnim odgajanjem glasa treba početi što ranije i to u najmlađoj dječjoj dobi, u osnovnoj glazbenoj školi „Aleksandra Jug-Matić“ u Rijeci od 2001.g. u sklopu glazbenog vrtića organiziran je rad dječjeg zbora predškolskog uzrasta pod nazivom «MALE TRATINČICE» koji okuplja djecu od 3 do 6 godina.

U radu s djecom te dobi pristupa se s posebnom pažnjom i individualnim pristupom pri razvoju opsega glasa, osjećaja za ritam i pokret. Iz tog razloga, rad se odvija u manjim skupinama od petnaestak djece 1 ili 2 puta tjedno po želji roditelja u trajanju od 60 minuta. Repertoar čine autorske dječje pjesme i dječje pjesme stranih naroda s tematikom iz neposrednog života djeteta. Posebna se pozornost posvećuje odgojnoj komponenti, kako u skladbama, tako i u samome radu. Kroz pokret, koji je nezaobilazni dio svake pjesme kod djece se razvija osjećaj za ritam, a samim učenjem pjesama glazbena memorija, koncentracija i sposobnost reproduciranja.

Osim zborskog repertoara, rad igraonice se temelji na glazbenim igrama s pjevanjem, glazbenim dramatizacijama, brojalicama, igrama udaraljkama i sl.

«MALE TRATINČICE» imaju bogatu javnu djelatnost; Nastupile su na Hrvatskom dječjem festivalu u Zagrebu 2002., 2005. i 2008. g., na raznim humanitarnim koncertima i raznim manifestacijama u gradu i šire. Inicijatori  su glazbeno-scenske priredbe “Dolazi nam Sveti Nikola”, koju tradicionalno od 2001.godine priređuju u Hrvatskom kulturnom domu  na Sušaku.

Do sada je zbor izdao 4 nosača zvuka:

2002. g. «Igrajmo se»

2004. g. «Gugi-gugi».

2006. g. “Od brojalice do pjesmice

2010.g “Pjesmom obgrlimo cijeli svijet“

Sva četiri nosača dobivaju izvrsne kritike pedagoga i odgajatelja, koji ih često koriste u svome radu u osnovnim školama i vrtićima.

Voditeljice zbora od 2011./2012. godine su Suzana Matušan, Ana Matušan i Laura Dugina.

Uz redovan program radi se na projektu novih pjesama za izdavanje novog nosača zvuka pod nazivom "Začarana šuma".

"Tratinčice"          "Torretta"

« Studeni 2019 »