Glazbena radionicaj za djecu s teškoćama u razvoju

Program glazbenih radionica za djecu s teškoćama u razvoju pokrenut je šk. god. 2011./2012.

Voditeljice glazbenih radionica su dr. sc. Valnea Žauhar i prof. Maša Cek.

VALNEA ŽAUHAR - ŽIVOTOPIS

Završila je srednju glazbenu školu ''I. M. Ronjgov'' u Rijeci, instrumentalni (glavni predmet: klavir) i teoretski smjer. Diplomirala je i doktorirala  psihologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Potaknuta radom afirmiranog škotskog muzikoterapeuta, profesora i skladatelja Nigela Osbornea, proučava integraciju psihologije i glazbe u radu s djecom s teškoćama u razvoju. 2007. godine započinje s radom na glazbenom tečaju pri osnovnoj glazbenoj školi ''Aleksandra Jug- Matić'' (učiteljica glasovira i synthesizera), a 2011. godine s ravnateljicom Aleksandrom  Matić pokreće tečajni program glazbenih radionica za djecu s teškoćama u razvoju.

MAŠA CEK - ŽIVOTOPIS

Završila je osnovnu glazbenu školu "Aleksandra Jug-Matić" te pohađala instrumentalni smjer u srednjoj glazbenoj školi "I.M. Ronjgov", gdje joj je glavni instrument bio klavir. Diplomirala je psihologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Svoj interes za rad s djecom dodatno razvija kroz volonterski rad (npr. kreativne radionice za djece niskog socioekenomskog statusa "High Energy"). U rujnu 2013. godine pridružuje se radu osnovne glazbene škole ''Aleksandra Jug- Matić" na glazbenom tečaju za djecu s teškoćama u razvoju.

Program glazbene radionice  za djecu s teškoćama u razvoju osmišljen je kako bi se djeci s teškoćama predškolske i školske dobi pružila mogućnost uključivanja u slobodnu aktivnost koja za cilj ima omogućiti učenje glazbe kroz raznovrsne glazbene aktivnosti.

Program je slobodne nastavne strukture što omogućuje kreiranje sadržaja prilagođenih svakom djetetu i osmišljenih prema potrebama, zahtjevima, individualnim sposobnostima i mogućnostima svakog djeteta. Rad se temelji na glazbenoj improvizaciji i usvajanju vještina kroz metode rada koje uključuju verbalne, vokalne, motoričke i instrumentalne aktivnosti u različitim kombinacijama. Glazbena improvizacija primjenjiva je na raznolike i kreativne načine kroz strukturirane ili slobodne radionice.

Osnovna ideja programa je postepeni razvoj glazbene osjetljivosti kroz aktivnosti koje pobuđuju interes za glazbu i potiču dijete na aktivno sudjelovanje, a osmišljene su s ciljem da djetetu pruže sigurno polazište u istraživanju glazbe.

Tijek sata:

Individualni rad s djetetom održava se jednom tjedno u trajanju od 45 minuta.

• Uvodni dio sata: Slobodnom improvizacijom uspostavlja se odnos s djetetom i priprema ga se na glazbene aktivnosti koje slijede. Slobodna improvizacija može uključivati vokaliziranje, jednostavne glazbene igre, jednostavne ritamske obrasce izvedene rukama ili korištenjem predmeta u učionici i druge.

Cilj uvodnog dijela sata jest stvaranje ugodnog ozračja koje omogućava uspostavljanje odnosa povjerenja između djeteta i učitelja čime se dijete priprema na usvajanje vještine.

• Središnji dio sata: Započinje glazbeno stvaralaštvo i podučavanje. Ovisno o interesu, mogućnostima i napretku djeteta tijekom školske godine usvajaju se vještine sviranja Orffovih udaraljki, sviranja glasovira i (ili) pjevanja. Rad na usvajanju vještina odvija se korištenjem metoda imitacije učitelja, glazbenom igrom, povezivanjem tonova koje dijete čuje s tonovima koje dijete može izvesti te postepenim ulančavanjem pokreta u smislenu glazbenu cjelinu.

Cilj središnjeg dijela sata je potaknuti dijete na aktivno muziciranje i pobuditi interes za glazbu na način da dijete postane aktivnim sudionikom učenja na i da  mu sudjelovanje u glazbenim aktivnostima predstavlja zadovoljstvo.

• Završni dio sata: Opuštanje slušanjem instrumentalne skladbe kako bi se zaokružila glazbena cjelina. Opetovanim slušanjem odabranog kraćeg glazbenog primjera kroz nekoliko radionica djetetu skladba postaje poznata čime stiče osjećaj sigurnosti.

Napomena: Na kraju školske godine cilj je pripremiti završnu priredbu sa individualnim i skupnim točkama za roditelje i prijatelje.

objavio: Aleksandra Matić   datum: 14. 5. 2011.

« Travanj 2024 »